Genel

3.Bölge

3.Bölge İlleri

Bölge illerdeki görülmesi gereken yerleri kendimce inceleyip bir gezi planı oluşturmaya çalışacağım.Ama o kadar güzel yerler var ki,elemek oldukça zor.Şimdilik şehirlerde seçtiğim yerlere göz atalım.

  • UŞAK

Ulubey Kanyonu

Uşak ilinin Ulubey ilçesinde bulunan kanyon Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşur.Bugüne kadar bilinmeyen kanyon dünyanın 2.büyük kanyonudur.

Ulubey Kanyonu, şimdiye kadar adını pek duymadığımız ve aslında ülkemiz için çok önemli bir turizm potansiyeline sahip eşsiz doğal güzelliklerden birisidir.Ulaşım Uşak’dan İnay’a kadar trenle veya Uşak’dan otobüs ile olabilir.Ulubey kanyonu Uşak’dan 29 km uzaklıktadır.

 

Clandras Köprüsü

Uşak ilinin Karahallı ilçesinde yer alan Frigyalılar döneminden kalma tarihi köprü.Uzunluğu 24 metre, derinliği 17 metre, eni 1,75 metredir. Taşların yüzleri kalemle işlenmiş ve kemerlerin iri taşları zıvanalı olarak birbirine iyice kenetlendirilmiştir.

Banaz çayıüzerine yaklaşık 2500 yıl önce yapılmıştır.Uşak Karahalli arası merkezden 45 km olup otobüs ile ulaşım sağlanabilir.

 

Taşyaran Vadisi

Yenişehir köyüne yakın bir mecrada bulunan doğa harikası Taşyaran Vadisi 350 milyon yıl önce oluştuğu söyleniyor. Doğa harikası Taşyaran Vadisi bir çok fotoğraf sanatçısı ve doğa tutkunlarının uğrak mekanı olmaya başlamış.

Ulaşım Uşak merkezden otobüs ile mesafe ise 47 km.

 

Kısa kısa yazdığım bilgileri gezip gördükten sonra uzun uzun yazmak ümidi ile .. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir